Lubisz różnorodność w projektach? Drupal Ci w tym pomoże. Jedną z zalet Drupala jest jego elastyczność i możliwość zastosowania w wielu typach projektów.
Elastyczność
Drupal nie jest systemem dedykowanym tylko do e-commerce czy tylko do małych stron firmowych. To system do wszystkiego. To system, który można stale rozbudowywać. Idealny dla zespołów agile, które na początku nie wiedzą jeszcze jak będzie ich system działał za rok, dwa czy pięć lat.
To też super zaleta dla programistów tworzących serwisy i aplikacje webowe w oparciu o Drupala - każdy jest inny, każdy to nowe wyzwania, nowe funkcjonalności do realizacji. Wybierając Drupala jako bazową technologię nie znudzisz się robieniem tego samego przez cały czas.
Typy serwisów i aplikacji
Pracując z Drupalem ponad 10 lat robiłem m.in. następujące typy serwisów internetowych:
- E-commerce;
- Serwisy korporacyjne dla dużych międzynarodowych korporacji;
- Serwisy dla uczelni i szkół;
- Platformy e-learningowe;
- Systemy intranetowe dla korporacji;
- Systemy rezerwacji;
- Bazy wiedzy;
- Aplikacje SAAS;
- Backendy dla aplikacji mobilnych i innych systemów;
- Fabryki stron;
- Katalogi, np nieruchomosci, produktu, usługi, ogłoszenia, itp.
Integracja
Większość z systemów wymienionych wyżej wymagało wielu integracji z zewnętrznymi systemami i sporo dedykowanych modułów. W Droptica integrowaliśmy Drupala z ponad 80 różnymi systemami zewnętrznymi (np. bramki płatności, systemy ERP, systemy CRM, itp). Drupal posiada wbudowane moduły wspomagające integrację z innymi aplikacjami.
Jeśli potrzebujesz serwisu internetowego zintegrowanego z już istniejącymi systemami w firmie, to Drupal się tu idealnie sprawdzi.
Cechy wspólne systemów na Drupalu
Jedna ze wspólnych cech serwisów i aplikacji zbudowanych na Drupalu to złożoność. Drupal jest wybierany, kiedy serwis ma być złożony i stale rozbudowywany. To oznacza dużo ciekawej pracy dla programistów.
Drugą ważną cechą Drupala jest ilość dodatkowych modułów. Dzięki nim bardzo dużo funkcjonalności jest już gotowych. Nie musisz się więc nudzić pisząc moduły np. do CRUD, do wyświetlania zdjęć w popupie czy wysyłania maili do Mailchimp. To już jest gotowe. Dla programisty zostają do zrobienia tylko „grube” zadania, jak np. integracja z systemem ERP.
Kto używa Drupala
Drupal jest używany na świecie przez duże korporacje i organizacje, np: Pfizer, IBM, DHL, Tesla Motors, Twitter, NBA, Unia Europejska. Wybierając Drupala masz dużą szansę na pracę z dużymi firmami z całego świata.
Jakiej wielkości projekty buduje się na Drupalu
Na Drupalu, jeśli ktoś ma doświadczenie, może z powodzeniem tworzyć mniejsze serwisy internetowe. Jednak swoje zalety Drupal pokazuje dopiero przy większych projektach.
Przykładowe projekty jakie realizowaliśmy w Droptica:
- 5 developerów, 6 miesięcy;
- 3 developerów, 3 lata;
- 6 developerów, 8 miesięcy.
Jak widać, są to z reguły tysiące roboczogodzin. W takich projektach jest dużo do zrobienia, jest wiele ciekawych zadań programistycznych.
Podsumowanie
Wybierając Drupala dostajesz:
- złożone serwisy, które będą rozwijane w długim czasie;
- różne typy serwisów, każdy projekt jest z „innej bajki”;
- brak konieczności pisania standardowych funkcjonalności, bo one już istnieją;
- szansę na realizację projektów dla największych firm i organizacji na świecie.